آموزش سئو سایت برای تازه کارها + نقشه راه مسیر حرفه ای شدن

یکی از مشکلاتی که باعث میشود خیلی ها از مهارت و علم سئو سایت ترس داشته باشند، این است که در اغلب فیلم ها و مقاله های آموزشی این حیطه، متخصصان از نکات و مفهوم های تخصصی و ناآشنای زیادی صحبت میکنند.

اما من میخواهم در این مقاله مشکل شما را حل کنم و یک آموزش سئو سایت برای تازه کارها در اختیارتان قرار دهم. با مطالعه این مطلب، در ابتدا با مفاهیم پایه ای آشنا شده و سپس مسیر آموزش سئو مبتدی تا حرفه ای را یاد میگیرید.

آموزش سئو مبتدی

آموزش سئو مبتدی

اول از همه ببینیم که اصلا سئو چیست؟ خب به زبان آکادمیک، سئو یا SEO به معنای “بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو” است. اما به زبان من و شما در نقش یک سئوکار مبتدی:

سئو یک سری فرآیند و فعالیت است که با انجامشان از داخل سایت و گاها خارج سایت، سعی میکنیم اعتبار و قدرتمان را به موتورهای جستجویی مثل گوگل نشان دهیم. در صورتی که در این قدرت نمایی از بقیه رقبا بهتر عمل کنیم، رتبه بهتری در نتایج جستجو خواهیم داشت.

گفتم که سئو یک سری فرآیند و فعالیت است. اگر بخواهم ریزتر شوم، تعداد دقیق این فعالیت های لازم برای رسیدن به صفحات اول، به چیزی حدود ۲۱۰ عدد میرسد. اما قسمت خوب ماجرا اینجاست که شما برای سئو سایت خودتان نیاز به اجرای دائم این تعداد فاکتور ندارید. بلکه کافی است حدود ۹۰ درصد آنها را یک بار پیاده سازی کنید، سپس ۱۰ درصد مابقی را دائما تکرار کرده تا از رقبا جلو بزنید. به عنوان مثال:

سرعت سایت یکی از فاکتورهای سئو است، اما از آن فاکتورهایی که با یک بار بهینه کردنش، دیگر نیاز به فعالیت دوباره بابت آن ندارید. در مقابل، تولید محتوا (نوشتن مقاله) یک فاکتور به شدت مهم در سئو است که اگر میخواهید روند رشد سئو سایتتان صعودی باشد، باید آن را دائما اجرا کرده و محتواهای جدیدی در سایتتان بنویسید.

روی دیگر سئو برای مبتدیان

کاربران در سئو

مطمئنم بارها وارد سایت هایی شده اید که محتوای به شدت بی کیفیتی دارند، متن های بهم ریخته، ظاهر نامناسب، سرعت پایین، مقالات بی ارزش و… در اصل افرادی که صاحب یا سئوکار این سایت ها هستند، همان سئوکارهای تازه کاری بوده اند که صرفا یک رویِ سئو را دیده اند! یعنی چه؟ آنها تصور میکنند در دنیای سئو گوگل و ربات های گوگل همه چیز هستند. به همین دلیل صرفا صفحات سایتشان را برای این موتور جستجو بهینه میکنند. غافل از اینکه گوگل همه هوش مصنوعی، الگوریتم ها و… خودش را طوری به کار گرفته که بتواند بهترین سایت ها را به کاربران معرفی کند. در اصل روی دیگر سئو، کاربران هستند.

ساخت قالب صفحات سایت در وردپرس
>>

بنابراین شاید گاها وب سایت هایی با محتوای بی ارزش را در نتایج گوگل مشاهده کنید، اما به شما قول میدهم وجود آنها دائمی نیست و با توجه به الگوریتم های گوگل که نسبت به رفتار کاربر حساسیت خاصی نشان میدهند، در آینده ای نزدیک این سایت ها را در نتایج نمیبینید.

در هر حال، یک سئوکار مبتدی باید این موضوع را به خوبی درک کند که:

مخاطب نهایی یک سایت کاربران هستند. شاید مقاله شما استثنائا با نرخ ۱۰ درصدی تکرار کلمه کلیدی، یک لیست عظیم از هشتگ ها، اسپم و… به نتایج اول گوگل برسد، اما در آخر کاربر با رفتارش نسبت به این مقاله نشان میدهد که باید مقاله دیگری جای آن را بگیرد. بنابراین یادتان باشد که در هنگام پیاده سازی هر کدام از فاکتورهای سئو باید اول به کاربر نگاه کنید و بعد سراغ گوگل بروید. از انتخاب نام دامنه سایت گرفته تا تولید محتوا!

به عنوان یک مبتدی چطور سایتم را سئو کنم؟

خب، تا الان متوجه شدیم که سئو سکه ای است با ۲ طرف؛ یک طرف آن کاربر و یک طرف دیگرش موتور جستجو. اما چطور سایتمان را سئو کنیم؟ در ابتدای مقاله گفتم که سئو از چندین فاکتور تشکیل شده، تعدادی از آنها در داخل سایت و تعداد دیگری هم از خارج سایت قابل اجرا هستند.

اگر میخواهید سئو سایت را شروع کنید، در مرحله اول باید به سراغ فاکتورهای سئو داخلی بروید. اما چه فاکتورهایی؟ اگر بخواهم به طور خلاصه توضیح بدهم: ابتدایی ترین موارد، اینها هستند:

 • سرعت مناسب: سرعت اولین موردی است که کاربر در سایت شما با آن روبرو میشود و البته تاثیر به شدت زیادی روی سئو دارد.
 • ظاهر سایت: سایت شما باید ظاهر مناسبی داشته باشد و کاربر از گردش میان صفحات آن خسته نشود.
 • تجربه کاربری: مخاطب نباید هنگام کار با سایت شما، با مشکلاتی مثل در دسترس نبودن صفحات مورد نظر و… روبرو شود.

فرآیند تولید محتوا برای تازه کارها

تولید محتوا

محتوا هم از جمله مهم ترین نکات در سئو سایت است. شما باید برای صفحات محصول، صفحات درباره ما، تماس با ما، سوالات متداول، مقالات و… محتوای مفید تولید کنید. برای اینکه بتوانید در مقابل دید مخاطبان قرار بگیرید، نیاز دارید که روی کلمات کلیدی مختلف کسب و کارتان در نتایج دیده شوید. برای این موضوع هم نیاز به تولید محتوا روی هر کلمه به صورت جداگانه دارید. مثلا در مورد یک وب سایت فروشنده موبایل: تولید یک مقاله آموزشی روی کلمه راهنمای خرید موبایل، تولید یک مقاله آموزشی روی کلمه “مقایسه برند LG و SAMSUNG” و…

چرا لینک ها برای سئو مهم هستند
>>

اما نکته مهم اینجاست که شما باید برای تولید محتوا، بدانید کاربران چه کلماتی مرتبط به شما را جستجو میکنند؟ برای پیدا کردن این کلمات باید فرآیندی به اسم تحقیقات کلمات کلیدی را انجام بدهید. در ادامه و در بخش نقشه مسیر راه، بیشتر در مورد این موضوع صحبت میکنم.

سئو سایت برای تازه کارها؛ از مبتدی به حرفه ای

در صورتی که موارد بالا در سایتتان پیاده سازی و اجرا کنید، پایه ای ترین و البته مهم ترین نکات سئو را اجرا کرده اید. به این شکل میتوانید امیدوار باشید که تعدادی از مقالات و صفحات سایتتان به نتایج اول گوگل رسیده و بازدید نه چندان زیادی را هم برای سایتتان داشته باشند. اما اگر به دنبال بازدید واقعی و سرازیر شدن مخاطبان باشید، باید به سراغ فاکتورهای حرفه ای بروید. چه فاکتورهایی؟ اینها اغلب فاکتورهایی هستند که از خارج سایت پیاده سازی شده و به گوگل میفهمانند که وب سایت شما یک سایت معتبر و شناخته شده است. به عنوان نمونه:

فعالیتی به اسم لینک بیلدینگ که در آن سعی میکنیم با خرید یا ساخت لینک از سایت های دیگر برای سایت خودمان، وانمود کنیم آنقدر معتبریم که دیگر سایت ها به ما لینک میدهند! همینطور فعالیت دیگری مثل سوشیال سیگنال که در آن با فعالیت در شبکه های اجتماعی سعی میکنیم نظر کاربران را جلب کرده و با دریافت لایک و کامنت و… به گوگل محبوبیت مان را نشان دهیم.

خب، تا اینجا با اصول سئو سایت برای مبتدیان آشنا شدید. در ادامه میخواهم نقشه مسیری را در اختیارتان قرار بدهم که بتوانید به کمک آن در سئو مهارت بیشتری کسب کنید:

نقشه مسیر آموزش سئو برای مبتدیان

نقشه مسیر سئو مبتدیان

در این بخش مخاطبان مقاله به دو دسته تقسیم میشوند:

 1. افرادی که میخواهند به سئوکار حرفه ای تبدیل شده و از این راه کسب درآمد کنند، یا افرادی که شاید قصد سئوکار شدن نداشته باشند اما دوست دارند برای سئو کردن سایتشان، یک متخصص باشند.
 2. افرادی که صرفا میخواهند تا حدود متوسط سایتشان را سئو کرده و به مرور، تجربی و بدون هزینه، این مسیر را در زمان طولانی تری ادامه بدهند.

برای افراد دسته اول، دو راهکار وجود دارد: اگر میخواهید تبدیل به یک سئوکار حرفه ای بشوید، نیاز به ۲ تا ۴ ماه زمان دارید. به عنوان راهکار اول در این مدت میتوانید در یک شرکت به عنوان کارآموز سئو فعالیت کنید. به عنوان راه حل دوم میتوانید به سراغ دوره های آموزش سئو بروید. برای متخصص شدن ترجیحا باید در دوره هایی شرکت کنید که محتوای آن بیشتر از ۳۰ ساعت آموزش را در بر دارد. در مقاله دوره های سئو سایت، ۸ دوره سئو جامع برتر ایرانی را با هم مقایسه کردم، پیشنهاد میکنم حتما این مقاله را مطالعه کنید. (این مقاله همراه با جدول تصویری است که به تصمیم گیری سریع شما کمک میکند.)

تگ alt چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟
>>

طنز

اما برای دسته دومی که نمیخواهند با کارآموزی سئو یا حتی شرکت در دوره های آموزشی سایتشان را سئو کنند، پیشنهاد میکنم به ترتیب این مقالات آموزشی را مطالعه کنند:

 1. سئو چیست؟
 2. سئو داخلی چیست؟
 3. سئو خارجی چیست؟
 4. سئو تکنیکال چیست؟
 5. آموزش تحقیقات کلمات کلیدی
 6. آموزش سئو محتوا، (ویدیویی)
 7. آپدیت های الگوریتم گوگل،
 8. ترفندهای سئو،
 9. اسکیما چیست،
 10. AMP سایت چیست.

با مطالعه این مقالات آموزشی اشراف خوبی به علم و مهارت سئو پیدا میکنید، اما با توجه به اینکه مفاهیم متفاوت زیاد دیگری هم در مورد این مهارت وجود داشته و البته دائما در حال به روز شدن هستند، باید باز هم به سراغ سایت های آموزش سئو رفته و مقالات وبلاگ آنها را مطالعه کنید. اگر به زبان انگلیسی مسلطید، مقالات سایت های MOZ و SEARCHENGINELAND و YOAST را مطالعه کنید. همینطور ما سعی میکنیم در فرین آکادمی همیشه مقالات سایتمان را به روز نگه داشته و نکات مهم آموزش سئو را در اختیارتان قرار دهیم. علاوه بر این میتوانید با دنبال کردن پیج اینستاگرام فرین، به آموزش های ویدیویی و غیر ویدیویی رایگان اما کاربردی در مورد سئو دست پیدا کنید.

کلام آخر

در زمان نوشتن این مقاله ۲ هدف داشتم: آموزش مفاهیم پایه سئو به مبتدیان و راهنمایی این عزیزان در یادگیری و حرفه ای شدن در بهینه سازی سایت. امیدوارم توانسته باشم به این هدف ها برسم. در ضمن اگر سوالی در مورد سئو و همینطور مطالب این مقاله دارید، آن را در بخش نظرات مطرح کنید. با آرزوی موفقیت. پیشنهاد میکنم مقاله مشاوره سئو را بخوانید.

برخی از سوالات رایج

سئو به صورت آکادمیک به چه معناست ؟

سئو یک سری فرآیند و فعالیت است که با انجامشان از داخل سایت و گاها خارج سایت، سعی میکنیم اعتبار و قدرتمان را به موتورهای جستجویی مثل گوگل نشان دهیم. در صورتی که در این قدرت نمایی از بقیه رقبا بهتر عمل کنیم، رتبه بهتری در نتایج جستجو خواهیم داشت.

ابتدایی ترین موارد برای سئو چه مواردی است ؟

سرعت مناسب، ظاهر سایت، تجربه کاربری و….

لینک بیلدینگ در سئو به چه معناست ؟

فعالیتی به اسم لینک بیلدینگ که در آن سعی میکنیم با خرید یا ساخت لینک از سایت های دیگر برای سایت خودمان، وانمود کنیم آنقدر معتبریم که دیگر سایت ها به ما لینک میدهند.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *